S čistotou to v zime nepreháňajte

Počas zimy na naše autá striehne množstvo nástrah. Asi vám ihneď napadne zľadovatená cesta a záveje snehu. Tieto faktory samozrejme nepatria k tým najbezpečnejším, no v tomto ročnom období existujú aj iné záležitosti, ktoré dokážu naše automobily poškodiť. Hovorím hlavne o posypoch. Agresívna soľ a iné chemické látky v nich, totiž dokážu auto doslova rozožrať. Častým a nesprávnym umývaním, ale môžete všetko ešte zhoršiť.

zima

5 zásad umývania auta počas zimy

 

  1. Pozrite sa na teplomer

ak sa vonkajšie teploty pohybujú hlboko pod bodom mrazu, na umývanie vášho automobilu určite zabudnite. Vhodné to nie je ani pri slabých mrazoch. Týmto spôsobom si totiž môžete poriadne poškodiť povrchový lak. Ak teda umyváreň navštevujete aj počas tej najtuhšej zimy, nemôžete sa diviť, že na jar budete musieť riešiť extrémne odlupovanie laku.
 

  1. Radšej ručne

Ďalšou vecou, ktorá laku vôbec nepomáha je umývanie pomocou kief. Kombinácia soľ a kefy totiž lak doslova zoderú až na kosť. Počas zimy, preto svoje auto radšej umývajte ručne. Ak pohľad na zašpinený exteriéri svojho vozidla neviete vydržať, použite vlažnú vodu a hubku, ideálne bez chemických prípravkov.

mytí
 

  1. Voskom nič nepokazíte

Potom ako svoje auto umyjete, nezabudnite na vosk. Ten naňho môžete aplikovať aj doma. Vosk totiž dokáže ochrániť vrchnú vrstvu laku. Pred jeho nanesením dajte pozor na to, aby bolo auto z vonku úplne suché. Inak by neurobil svoju prácu.
 

  1. Nezabudnite na podvozok

Aj keď môže byť pohľad na vaše auto tragický, v skutočnosti ide len o kozmetickú záležitosť. Skutočnú starostlivosť, teda pravidelné umývanie potrebuje hlavne podvozok, ktorý pri prvom pohľade nevidíme. Posypová soľ a drobné kamienka sa totiž zachytávajú práve tam. Preto sa snažte aspoň raz za zimu podvozok svojho auta poriadne vystriekať. Aj v tomto prípade ale platí, že je lepšie počkať na teplejšie dni.
 

  1. Menej je viac

Poslednou dôležitou vecou je, aby ste to s čistotou počas zimy zbytočne nepreháňali. Aj tu platí, že menej je niekedy viac.

4.5/5 - (4 votes)